Rubio insistira da će Ormuški moreuz biti besplatan dok stiže na sastanak u Zalivu

Foto: Tanjug/Eric Lee/Pool Photo via AP

Američki državni sekretar pokušava da uveri UAE, Kuvajt i Bahrein u vezi sa bezbednošću i sporazumom o prekidu vatre između SAD i Irana.

Američki državni sekretar, Marko Rubio, rekao je da nijednoj zemlji, uključujući Iran, neće biti dozvoljeno da naplaćuje putarinu za brodarstvo u Ormuškom moreuzu, dok je pokušavao da uveri američke saveznike u Zalivu da će Vašington zauzeti čvrst stav u mirovnim pregovorima sa Teheranom.

Rubio će se sastati sa saveznicima u Zalivu u utorak i sredu u pokušaju da ih uveri da su SAD i dalje posvećene njihovoj bezbednosti i da sporazum o prekidu vatre od 60 dana postignut sa Iranom prošle nedelje neće ohrabriti Teheran.

Stižući u Abu Dabi u utorak, Rubio je rekao da će SAD obezbediti slobodu plovidbe kroz Ormuški moreuz i da nijednoj zemlji neće biti dozvoljeno da tamo naplaćuje putarinu, što je Iran rekao da ima pravo da učini.

„To je međunarodni plovni put“, rekao je Rubio. „Nijednoj zemlji nije dozvoljeno da naplaćuje putarine ili takse na međunarodnom plovnom putu. To je važeće međunarodno pravo. Tako je na međunarodnim plovnim putevima širom sveta i tako očekujemo da će biti i ovde.“

To je bila samo jedna od brojnih potencijalnih linija razdora u novom, krhkom sporazumu o prekidu vatre sa SAD, jer je rasla zabrinutost da će oslobađanje zamrznute imovine Irana biti reinvestirano u njegovu vojsku. I dok je Donald Tramp u ponedeljak tvrdio da je Iran pristao da dozvoli međunarodnim inspektorima da se vrate u zemlju kako bi pratili njegov nuklearni program, Iran je direktno negirao da je sporazum postignut.

Rubio je takođe klimnuo glavom na potencijalnu ulogu remećenja koju bi sukob Izraela sa Hezbolahom u Libanu mogao da igra u sporazumu, rekavši da iranski posrednici takođe moraju poštovati prekid vatre, ali da će se to pitanje rešiti „u odgovarajuće vreme u ovim pregovorima“.

SAD su prošle nedelje potpisale sporazum o prekidu vatre sa Iranom kojim je uspostavljen 60-dnevni period besplatnog prolaska kroz moreuz, nakon čega bi Iran i Oman razgovarali o „budućoj administraciji i pomorskim uslugama u Ormuškom moreuzu, u razgovorima sa drugim državama priobalnog dela Persijskog zaliva, u skladu sa važećim međunarodnim pravom i suverenim pravima priobalnih država Ormuškog moreuza“.

Posmatrači su to protumačili kao da Iranu nije direktno zabranjeno da naplaćuje naknade ili usluge za transport kroz Ormuski moreuz. Rubio je, međutim, naznačio da veruje da će Iran prihvatiti uslove besplatnog prolaska kroz plovni put.

„Ne mislim da imamo nikoga koga bismo ovde trebali da ubedimo u tom pogledu“, rekao je u ponedeljak. „Mislim da bi se sve zemlje u ovom regionu složile sa nama.“